Len pred niekoľkými dňami sme stúpili do nového kalendárneho roka 2025 a zároveň Jubilejného roka. Nový rok súvisí s troma novými začiatkami a troma formami modlitieb, ktorým chcem venovať pozornosť.
1. Začína sa slávnosťou Bohorodičky
Prečo Cirkev zaradila práve na prvý deň nového roka slávnosť Bohorodičky? Panna Mária má v dejinách spásy mimoriadne postavenie, ale také postavenie má aj v živote každého jedného z nás. V slovanskom svete jestvuje okolo 1000 rôznych vyobrazení a ikon Bohorodičky, ktoré vyjadrujú skúsenosť Božieho ľudu s pomocou P. Márie. Hlavne ikony majú teologický, duchovný a symbolický význam. Tak napríklad: Ikona Pokrov vyjadruje ochranu, ktorú vyobrazuje plášť, ktorým P. Mária prekryje Boží ľud. P. Mária ustavičnej pomoci zachytáva neustálu bdelosť nad ľudom, ktorý sa k nej utieka, a známe vyobrazenie P. Márie, ako šliape po hlave hada vyjadruje jej mimoriadnu silu v boji proti nepriateľom našej duše. Toto je jeden z dôvodov, prečo Cirkev zaradila na prvý deň kalendárneho roka Slávnosť Panny Márie Bohorodičky. Jej mocný prihovor a jej sprevádzanie sú pre naše dni v novom roku nesmierne dôležité. Vyjadrujú to i slová nasledujúcej modlitby:
Panna Mária, Matka Božia a Kráľovná pokoja, zhliadni na utrpenie svojich detí, ktoré trpia vojnami a násilím po celom svete. Vypros nám milosť pokoja, ktorý nám môže dať len tvoj Syn, Ježiš Kristus. Oroduj za tých, ktorí trpia, za utečencov, siroty a za všetkých, čo stratili svojich blízkych. Panna Mária, dotkni sa sŕdc tých, ktorí zasievajú nenávisť a násilie, aby si uvedomili svoje chyby a obrátili sa na cestu lásky a pokoja.
2. Začiatok Jubilejného roka
Milostivý Jubilejný rok má v kresťanskom kontexte hlboký duchovný význam, vychádzajúci zo starozákonnej tradície. V Biblii sa o jubilejnom roku hovorí najmä v Knihe Levitikus (25, 8-55), kde bol ustanovený ako rok odpustenia, obnovenia a slobody. Každých 50 rokov sa podľa židovského zákona slávil jubilejný rok, počas ktorého sa prepúšťali otroci na slobodu, vracal sa majetok pôvodným vlastníkom, a konalo sa zmierenie medzi ľuďmi. V kresťanskej tradícii jubilejný rok nadobúda význam ako čas milosti, odpustenia a duchovnej obnovy. Milostivý rok 2025, vyhlásený pápežom Františkom, nesie hlavnú tému „Pútnici nádeje“ a kladie dôraz na posilnenie osobnej viery a duchovnej obnovy. Svätý rok je tradične spojený s možnosťou získať úplné odpustky, ak veriaci splnia predpísané podmienky. Otvorené Sväté brány symbolizujú pozvanie k zmiereniu sa s Bohom, návrat k Bohu, cestu k spáse. Jubilejný rok je výnimočným časom pre duchovný rast, odpustenie hriechov a upevnenie viery v spoločenstve Cirkvi.
Modlitba na jubilejný rok 2025 to vyjadruje takto:
Otče na nebesiach, vo svojom Synovi Ježišovi Kristovi, našom bratovi, si nám daroval vieru a skrze Ducha Svätého si do našich sŕdc vlial lásku. Daj, nech viera a láska prebudia v nás blaženú nádej na príchod tvojho kráľovstva. Nech nás tvoja milosť premení na starostlivých pestovateľov semien evanjelia, ktoré zúrodnia ľudstvo a vesmír v dôvernom očakávaní nového neba a novej zeme, keď sa po porážke zlých mocností navždy zjaví tvoja sláva. Nech milosť tohto Jubilea oživí v nás pútnikov nádeje túžbu po nebeských dobrách a vyleje na celý svet radosť a pokoj nášho Vykupiteľa. Tebe, svätý Bože nech je vo večnosti chvála a sláva na veky vekov. Amen
3. Začiatok osobnej duchovnej obnovy
Nový rok je nový začiatok, ktorý nás takmer automaticky podnecuje k plánovaniu. Akúkoľvek vonkajšiu zmenu či plánovanie by mala predchádzať zmena vnútorná. Vonkajšia aktivita nikdy neprinesie dobré ovocie a Božie požehnanie, ak jej nepredchádza vnútorná zmena. Novy začiatok má viesť k oživeniu zabehaných duchovných návykov. Duchovní autori odporúčajú činnosť, ktorú charakterizujú tri slova: odstup, bdelosť a modlitba. Skúsme si ich všimnúť trochu bližšie.
A). Odstup. Viacero duchovných osobnosti, ako napríklad sv. Augustin, sv. Ignac z Loyoly, Thomas Merton, žilo najprv externým spôsobom života. Ich život sa odohrával akoby na javisku. Stali sa z nich velikáni ducha, lebo sa im podarilo nadobudnúť istý odstup od popularity, zbytočných, zavádzajúcich a duchovne škodlivých vecí. Tento odstup nebol len vonkajší, utiahli sa na istý čas na osamelé miesto, ale bol predovšetkým odstupom vnútorným, odstupom od vášní a zlých návykov. Duchovní autori si všimli, ako dotieravé myšlienky dokážu človeka úplne rozhodiť a obrať o vnútorný pokoj. Zdôrazňujú odstup od všetkého, čo by mohlo rezonovať v srdci človeka a prebúdzať v ňom zavádzajúce a hriešne vášne.
B). Bdelosť. Evagrius Pontský je presvedčený o tom, že akýkoľvek progres v našom duchovnom živote je atakovaný nepriateľom našej duše, a je preto logické, že po nadobudnutí odstupu od rušivých podnetov, útoky nepriateľa narastajú. V tejto súvislosti hovorí o chamtivosti, zmyselnosti, hneve, smútku, lenivosti, márnej sláve a duchu pýchy. Nie sú to len naše prirodzené zlé náklonnosti. Evagrius hovorí o duchovných mocnostiach, ktoré na nás opakovane útočia a chcú nás obrať o duchovné ticho, pokoj a odstup, ktoré sa usilujeme nadobudnúť. Bdelosť znamená i pre nás odrážať všetky rušivé podnety, ale i neopodstatnené obavy, pocity neistoty, ba dokonca strachy.
C). Modlitba Púštni otcovia mali veľa času na modlitby a vypracovali celú sériu rôznych foriem modlitby. Väčšina z nás toľko času na modlitbu hľadá ťažko, ale pomerne ľahko môžeme prežívať deň v Božej prítomnosti a dokážeme celkom jednoducho vsunúť do nášho denného programu niektoré z pravidiel krátkej modlitby.
Theodor Bovet odporúča:
1. Hovor s Bohom jednoducho, prirodzene, rozpovedz mu všetko, čo máš na duši.
2. Cvič sa v rozhovore s Bohom i pri svojej dennej práci.
3. Často si pripomínaj, že Boh je pri tebe.
4. Často pros o múdrosť a silu dobre zvládnuť všetko, čo práve robíš.
5. Hovor s Bohom tak, akoby v podobe osoby stál priamo pri tebe, akoby práve vstúpil do izby a povedal: Čo chceš, aby som pre teba urobil.
Milí priatelia, k tomu, aby sme dobre prežili začínajúci novy rok využime mocný prihovor P. Márie, zúročme Jubilejný milostivý rok, ale pousilujme sa vlastným úsilím – odstupom od zbytočnosti, bdelosťou a modlitbou otvoriť naše srdce milostiam, ktoré sa nám ponúkajú.