Tisícky pútnikov merali po roku cestu opäť na Skalku. Počas dvoch víkendových dní 17. a 18. júla čerpali duchovnú silu a povzbudenie do bežného života na mieste, kde pred tisíc rokmi pôsobili dvaja pustovníci sv. Andrej Svorad a sv. Benedikt.
Pútnický program už tradične začal v sobotu popoludní vernisážou z diel medzinárodného sympózia umelcov s názvom Ora et Ars v nádvorí starobylého kláštora na Veľkej Skalke. Následne boli pútnici privítaní novým správcom farnosti Skalka nad Váhom a rektorom Diecéznej svätyne na Malej Skalke Vdp. Štefanom Bučom, a pozvaní využiť príležitosť k prijatiu sviatosti zmierenia. Večernú sv. omšou tento rok celebroval nitriansky biskup Viliam Judák, ktorý už po niekoľký krát doputoval na naše najstaršie pútnické miesto na bicykli. Nasledovala gréckokatolícka liturgia v priestoroch starobylého kláštora na Veľkej Skalke a novinkou bol večer milosrdenstva s hudobným sprievodom spoločenstva v Duchu Svätom z Dubnice nad Váhom. Pred polnocou udelili pútnikom svoje požehnanie novokňazi nitrianskej diecézy Dp. Tomáš Barta, rodák zo Slažian, a Dp. Martin Ligač, pochádzajúci z Čadce – Kýčerky. Celý program sa niesol v duchu aktuálnej situácie v Cirkvi a našej spoločnosti, kde súčasný človek podceňuje silu modlitby a prácu stavia do stredu svojho života.
Na túto tému nadviazal aj bývalý skalský farár a súčasný pomocný biskup nitrianskej diecézy Peter Beňo, ktorý celebroval nedeľnú slávnostnú sv. omšu. Svoju bývalú farnosť navštívil po necelom mesiaci, a ako sám povedal, vrátil sa na chvíľu domov na Skalku. Vo svojej kázni zdôraznil dôležitosť odkazu pustovníkov aj pre dnešného človeka. Práca, modlitba, ticho a samota ako hľadanie harmónie majú význam najmä v dnešnej hektickej dobe, v ktorej sa práca stala modlou a peniaze stredobodom rodinného života. Práca má však stáť v službe rodiny. „Stredobodom musí byť muž a žena, ktorí udržiavajú zem svojou prácou.“ Upozornil aj na súčasný negatívny trend, v ktorom sa vytráca a podceňuje sila modlitby. „Dnes je raritou, ak sa vie dieťa prežehnať. Rodičia sa už nemodlia so svojimi deťmi. Ako im však potom odovzdávajú vieru?“ Modlitba bola vždy súčasťou rodinného života, pomáhala v ťažkých časoch a spájala. Heslo „ora et labora“ (modli sa a pracuj) je tak pre nás nielen povzbudením, ale aj neustálou motiváciou, ako spolupracovať s Božou milosťou a nechať sa viesť a posilňovať Božím Duchom.