Najstaršie pútnické miesto na Slovensku – starobylá Skalka pri Trenčíne privíta tento rok opäť umelcov – účastníkov 9. ročníka medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2016. V termíne 20. – 26. júna 2016 budú v areáli Malej a Veľkej Skalky a v meste Trenčín tvoriť svoje diela nasledovní autori:
Výtvarná sekcia:
Poľsko:
1. Eugeniusz Molski, Nowy Wiśnicz (PL)
Španielsko:
2. Maria Jesus Machek-Rivero, Bratislava (ESP)
Slovensko:
3. Martin Kellenberger, Bratislava
4. Ján Gáll, Košice – Rozhanovce
5. Katarína Babálová, Trenčín
6. Iva Jarošová-Štrbová, Bratislava
7. Peter Krupa, Levoča
8. Katarína Šubjaková, Martin
9. Ján Hubinský, Trenčín
10. Jozef Vydrnák, koordinátor výtvarnej sekcie, Dubnica nad Váhom
Literárna sekcia:
Slovensko:
1. Ján Zambor, Bratislava
2. Igor Hochel, Trnava
3. Ján Tazberík, Bratislava
4. Mila Haugová, Bratislava
5. Rudolf Dobiáš, koordinátor literárnej sekcie, Trenčianska Teplá, časť Dobrá
Kurátorom sympózia a výstav je historik a znalec umenia PhDr. Marián Kvasnička.
Organizátori a spoluorganizátori 9. ročníka sympózia:
Hlavný organizátor: Mesto Trenčín
Spoluorganizátori:
- Trenčiansky samosprávny kraj
- Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne
- Farský úrad Skalka nad Váhom
- Beňadik, n. f.
- T-VIA, o. z.
Program sprievodných podujatí
- 20. 6. 2016 o 15.30 hod. Slávnostné otvorenie sympózia spojené so sv. omšou, Miesto: Jaskynná kaplnka kláštora na Veľkej Skalke
- 23. 6. 2016 od 16.00 do 18.00 hod. Kultúrno-historický seminár: OKNO nielen do archeológie, Miesto: Spoločenská miestnosť, Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne, Hasičská 1
- 25. 6. 2016 o 17.00 hod. Ukončenie sympózia – prezentácia výtvarných a literárnych diel vytvorených na tohtoročnom podujatí za účasti autorov Hudobný hosť: súbor starej hudby Musica Viva, Liberec, Miesto: Diecézna svätyňa sv. Andreja-Svorada a Beňadika na Malej Skalke
- 16. 7. 2016 o 15.00 hod. – Slávnostná vernisáž za účasti autorov s kultúrnym programom Účinkuje: vokálno-inštrumentálny súbor Františkánska schóla, Bratislava, Miesto: Areál kláštora na Veľkej Skalke
- 19. 7. 2016 – 7. 9. 2016 – Výstava výberu diel z 9. ročníka medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia ORA ET ARS SKALKA 2016,Miesto: Mestská veža, Trenčín
Vstup na podujatia je voľný.
Prílohy:
Plagát ORA*ET*ARS*SKALKA*2016 | Plagát – čítanie poézie | Plagát – okno nielen do archeológie |
Plagát (A3):
Rekapitulácia doterajších ôsmich ročníkov
Medzinárodné výtvarno-literárne sympózium ORA ET ARS – SKALKA vzniklo k úcte a podpore najstaršieho pútnického miesta na Slovensku – Skalky pri Trenčíne a jeho neopakovateľného genius loci. Je tiež venované i pre dnešnú dobu stále aktuálnemu odkazu benediktínskych mníchov a pustovníkov zo Skalky a hlavných patrónov Nitrianskej diecézy sv. Andrejovi-Svoradovi a sv. Beňadikovi. Podujatie sa koná vždy v júni v areáli Malej a Veľkej Skalky pri Trenčíne a uskutočňuje sa so súhlasom nitrianskeho sídelného biskupa J. E. Mons. Viliama Judáka.
Sympózia sa v doterajších ôsmich ročníkoch 2008 – 2015 zúčastnilo 67 výtvarníkov zo šiestich štátov: Poľska, Českej republiky, Maďarska, Srbska, Ruskej federácie, Nemecka a 31 literátov zo Slovenska. Kurátorom sympózia i výstavy po sympóziu je historik a znalec umenia PhDr. Marián Kvasnička, koordinátorom výtvarnej sekcie je výtvarník Jozef Vydrnák, koordinátorom literárnej sekcie je spisovateľ Rudolf Dobiáš.
Pri výbere účastníkov sympózia sa kladie dôraz na autorov z krajín V4 a na podporu účastníkov z partnerských miest mesta Trenčín, ktoré je hlavným organizátorom podujatia. Významným spoluorganizátorom je i Trenčianske osvetové stredisko v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, Farský úrad Skalka nad Váhom a o. z. T-Via.
Tešíme sa, že pozvanie prijal i zástupca východného Slovenska – výtvarník Peter Krupa z Levoče. Je to autor, ktorý okrem svojej výtvarnej činnosti koordinuje výtvarný plenér, ktorý je inšpirovaný kultúrno-duchovným podujatím, Spišský Jeruzalem. Organizátormi plenéru sú mesto Levoča a Spišské biskupstvo. Tak ako sympózium Ora et Ars sa koná v historickom priestore na Skalke, tak i tento plenér sa bude v septembri 2016 konať v historickom priestore Spišskej kapituly. Sú to paralely, ktoré v tomto roku zaujímavo, cez účastníkov prepájajú a potvrdzujú poslanie sympózií – na sakrálno-historických miestach cez umenie spropagovať a pozdvihnúť do povedomia verejnosti tieto klenoty duchovno-historicko-kultúrneho dedičstva Slovenska. Podobné sympózium prebieha v júni 2016 i v Tuchowe v Poľsku. Tuchow je historické pútnické miesto, ktoré regionálne spadá pod mesto Tarnow, ktoré zastupuje sochár a maliar Eugeniusz Molski. Koordinátor výtvarnej sekcie, výtvarník Jozef Vydrnák, bude v auguste účastníkom 5. Hradišťského plenéru, ktoré sa uskutočňuje v meste Uherské Hradiště, ktoré je taktiež partnerským mestom mesta Trenčín. Rovnako je aktívna sympoziálna spolupráca s výtvarníkmi z ďalšieho partnerského mesta Békéscsaba v Maďarsku. Je to symbolické a potešiteľné, že Skalka i touto formou prispieva k rozvoju priateľstva a spolupráce umelcov, zvlášť z krajín V4, z ktorých sa autori, v rámci možností jednotlivých ročníkov sympózia ORA ET ARS, priebežne zúčastňujú.
Sprievodným podujatím 9. ročníka sympózia ORA ET ARS bude kultúrno-historický seminár, ktorý sa uskutoční 23. 6. 2016 o 16.00 hod. v spoločenskej miestnosti Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne. Tohtoročný bude mať názov: Okno nielen do archeológie. Prednášané odborné príspevky budú venované 10. výročiu tragického úmrtia významnej slovenskej archeologičky, dlhoročnej pracovníčky Trenčianskeho múzea a objaviteľky predrománskej rotundy na Trenčianskom hrade, PhDr. Tamary Nešporovej. Odborným garantom tohto podujatia je Mgr. Igor Zmeták, PhD.
Pozývame všetkých v dňoch 20. – 26. júna 2016 i na návštevu areálu Veľkej aj Malej Skalky pri Trenčíne, kde budú mať počas sympózia možnosť vidieť pri práci tvoriacich výtvarníkov i literátov.
Zároveň všetkých srdečne pozývame i na slávnostnú vernisáž sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2016, ktorá sa uskutoční v areáli kláštora na Skalke v sobotu 16. júla 2016 o 15.00 hod.
Účastníci vytvoria počas podujatia výtvarné a literárne diela. Výber tejto tvorby i vizuálno-grafické zdokumentovanie diania na sympóziu každoročne mapuje reprezentačný katalóg.
Veľkoformátová verzia aktuálneho katalógu je až do ďalšieho ročníka sympózia k dispozícii návštevníkom kláštora na Skalke. Takto upravené verzie katalógov jednotlivých ročníkov slúžia i na propagáciu a informovanosť nielen o sympóziu, ale i o pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne počas roka na putovných výstavách ORA ET ARS VIATOR – SKALKA PUTUJÚCA, ktoré organizátori realizujú z výberov výtvarných diel poskytnutých účastníkmi sympózia. V rámci putovného projektu ORA ET ARS VIATOR boli zrealizované v minulých rokoch výstavy zo zbierky sympózia ORA ET ARS Skalka napríklad vo výstavných priestoroch Domu umenia v Bratislave, v galérii Panský dům Uherský Brod, v galerijných priestoroch Renesančného a Neogotického kaštieľa v Galante, či aktuálne – v máji 2016 – vo výstavných priestoroch Reduty Klubu kultury v Uherskom Hradišti, v rámci projektu Dny slovanské kultury.
Katalógy a prílohy Okno z ôsmich ročníkov sympózia ORA ET ARS – SKALKA 2008 – 2015
a ďalšie informácie o pútnickom mieste Skalka pri Trenčíne, jeho rozvoji a perspektívach
je možné v elektronickej podobe vidieť na webových stránkach:
- www.klastorskalka.sk/na-stiahnutie
- www.putnickemiestoskalka.sk
- www.trencin.sk
- www.tnos.sk
- alebo i pod google heslom: sympózium Ora et Ars Skalka.
Jozef Vydrnák, výtvarník
koordinátor výtvarnej sekcie sympózia Ora et Ars Skalka