1) Spytuj si svedomie, urob akt Ľútosti; Pros o dary Ducha Svätého = Statio
2) Čítaj Sväté Písmo = Lectio
Odporúčam pre praktické posilnenie jednoty rodiny, farského spoločenstva i Cirkvi, čítať na pokračovania tie čítania, ktoré nám Cirkev dáva v Liturgickom roku. Vychováva nás to k pravidelnosti prijímania duchovnej stravy sv. Písma v jednote so spoločenstvom farnosti, diecézy, Cirkvi. Keď číta jednotlivec sám, tak si text prečíta 3-5x. keď číta rodina, podľa toho koľko je tam členov. Buď každý raz alebo pri menšom počte, každý 2x na striedanie.
Samotné čítanie posväcuje! Orgán zmyslu aj zmysel: oko a zrak; uši a sluch; ústa a hlas;
Už čítať Bibliu je milosť (vybrané z:Guy Gilbert, Evangelium podle svatého lotra, Portál, Praha 2008, 296ss.: časť: Číst Bibli je milost):
39 Skúmate Písma, lebo si myslíte, že v nich máte večný život, a práve ony svedčia o mne. (Jn 5,39)
s. 9: Už dvetisíc rokov je Biblia pre Cirkev pokladom, a čítať ju je vždy veľkou Milosťou.
s.10: Nejakú dobu mi trvalo, než som si uvedomil, že Božie Slovo predstavuje milosť. Hovorili mi to mnohí, ale ja som to moc nevnímal. Jedného dňa som prišiel na to sám.. Môžeme si čítať veršíky z Biblie, a neprikladať tomu žiadnu dôležitosť, a náhle sa nám stane, že si uvedomíme ich ohromný význam. Svätý František z Assisi čítal Bibliu niekoľko rázy. Predtým viedol dosť bujný život … A jedného dňa si prečítal v Evanjeliu tento výrok: „Predaj svoj majetok a všetko zanechaj…“ (…) Rozhodol sa žiť v chudobe podľa evanjelia. Svätý František z Assisi nám zanechal stopu výnimočnej svätosti. Ten verš ho zasiahol do hĺbky srdca. Načúvajme evanjeliu, ktoré nám hovorí o tom ako davy ľudí putovali, aby mohli počuť prostredníctvom Ježiša Božie Slovo. „všetok ľud na ňom visel a počúval“ hovorí Lukáš (Lk 19,48). Biblia je ako nádherná záhrada. Každá jej kniha je ako farebný kvet so svojou vlastnou vôňou. (…)
Môžeme len obdivovať našich židovských bratov, ktorí učia už od malička vychutnávať si Božie Slovo. Zavedú dieťa do školy, namáčajú písmená do medu a dávajú im ho ochutnať, aby slovo Tóry (Piatich kníh Mojžišových) bolo pre dieťa sladké ako med. (Sladšie ako med je to pre moje ústa, Ž 119). (…) Čítať Bibliu je ohromujúce. Možno v nej nájsť radosť, bolesť, prehnité bohatstvo alebo chudobu, ktorá sužovala Pána. Biblia sa týka každého. Ale len za podmienky, že je pre nás jej čítanie milosťou, a že si ju môžeme vychutnávať ako med.
Tri slová a idem preč: Čítam Breviár, je to mojou prácou (povinnosťou). Vyberiem si jednu pasáž: niekedy začnem, a príliš ma to neosloví. Pokračujem. A zrazu prídu tri-štyri slová a ja som úplne unesený. A potom celý deň mám v duchu tej vety. Reč Biblie je rečou Života a prináša uzdravenie. Vedie nás v duchovnom živote. Biblia nás zasväcuje do Božích tajomstiev. Ako by sme sa mohli vyznať vo svojej viere, keby sme ju nečítali. Život a smrť Krista a Starý Zákon, ktorý pripravuje jeho príchod, sú v Biblii. Ježiš prirovnáva Božie Slovo k zrnu. To je najlepšie zasievať do úrodnej pôdy.
s.11: Soren Kierkegaard, kresťanský filozof, priznával, že Biblia je nebezpečná kniha. „Pretože jej podám prst a vezme mi ruku, a vtiahne ma celého“ Tento chlapík nebol hlupák! (…)
Tieto tri slová mi zmenili život keď mi bolo trinásť: „Boh je láska!“. Čítal som ich mnohokrát a vždy ma znovu fascinujú. Je to najkrajšia vec, akú som v Biblii čítal. Tieto tri slová by nás mohli priviesť do tranzu. Reč Biblie nás vyzýva, aby sme obetovali samých seba. Slovo Božie nás vyzýva k deleniu sa. Ježiš konal rôzne skutky. Kristove skutky obdivovali oveľa viac ako jeho slová. Keď hovoril, ľudia boli ohromení. Jeho slová prenikali do ľudských sŕdc ako meč lásky. Mal naozaj zlaté slová. Jeho žiaci ich zapísali. Udivovali ich Kristove oči a jeho pohľad. Videl až na dno ich duše. Keď čítam evanjelium, dokážem si ľahko predstaviť jeho oči plné lásky. Jeho uši boli otvorené. Počúval každého s rovnakou pozornosťou.
Mučeníci v Ugande vystupovali na hranicu so slovami Biblie na perách. Kati boli z toho celí mimo, úplne vyvedení z miery. Nič takého ešte nevideli. Aj v komunistických (a nacistických) väzniciach, kde trpelo toľko kresťanov, ich často zachránilo evanjelium Biblia im pomohla odolať pri vymývaní mozgov. Môžeme si tiež pripomenúť príklad p. Maximiliána Máriu Kolbeho …
s.12: Slovo, ktoré prekypuje Láskou: Je životne dôležité čítať Písmo. Dokáže nás zmeniť, očistiť naše srdce a myseľ. Evanjelium nemusí prinášať odpovede na všetky otázky, ktoré si kladieme. Verím skôr, že Evanjelium rieši naše problémy tým, že premieňa človeka zvnútra. Čítať Bibliu vedie k premene. Evanjelium rozbíja naše masky, naše schémy. Daniel Ange hovorieval: „Biblia nás trápi, aby nás uzdravila“. Písmo Sväté nás vedie k tomu, aby sme milovali samých seba a našich blížnych. Zakaždým, keď čítame Bibliu, vstupuje do nás milosť. Pristupujme k textu s veľkou úctou, aj keď neprahneme po Božom Slove.
3) Medituj – rozjímaj o prečítanom = Meditatio
Má ešte svoje podčasti: scrutátio a ruminatio; Skrutácia Sv. Písma je hľadanie iných textov vo Sv. Písme kde sa tie isté slová, obrazy alebo verše vyskytujú; je dobre mať Bibliu s poznámkami a tiež z odkazmi na iné súvisiace texty písma, ktoré si počas meditácie prečítame na ozrejmenie textu. Meditatio končí vtedy, keď si z textu, ktorý čítame vyberiem jeden verš ktorý ma najviac osloví, a k tomu robím skrutáciu Písma.
4) Modli sa – hovor s Bohom – AUTOROM o texte = Oratio
Najprv Pánovi poďakujem, za daný verš a potom sa o ňom s Pánom rozprávam. Modlitba bez ohľadu na to aká dlhá bola končí vyjadrením dôvery Bohu: Pane, dôverujem Ti. Pane, dúfam v Teba. A potom už zmĺknem, v tichej vďake.
5) Kontempluj Božiu Prítomnosť – Prítomnosť AUTORA = Contemplatio
6) Konaj a udržuj si prijaté Slovo
v každodennom živote = Actio
Obraz Milosrdného Ježiša namaľovaný podľa diktovania
sv. Sestry Márie Faustíny od Najsvätejšej Sviatosti v r. 1934 vo Vilňuse prof. E. Kazimirowskím